Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Francouzská Polynésie (v překladu „mnoho ostrovů“) je rozlehlý ostrovní stát skládající se z pěti souostroví – Société (Společenské ostrovy), Tuamotu (Tuamoty), Marquises (Markézy), Australes (Australy) a Gambier (Gambiery). Celkem se jedná o 118 sopečných ostrovů a atolů, které se nachází v Tichém oceánu, 600 km západně od Chile a 5200 km východně od Austrálie.


Francouzská Polynésie a její ostrovy leží na jižní polokouli v tropickém podnebném pásu. Léto a zima je tu tedy obráceně než na severní polokouli. Není zde žádné výrazné období monzunových dešťů, nicméně déšť může přijít kterýkoliv den v průběhu roku. Nejvíce srážek lze očekávat v období od října do března, kdy je na ostrovech léto. Francouzská Polynésie má příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C. Pro příznivce potápění doporučujeme navštívit ostrovy mezi prosincem a únorem, kdy je voda čistější a průzračnější.


Co navštívit?

Tahiti - je největším ostrovem oblasti Francouzská Polynésie. Hlavní město Papeete je umístěno na severozápadním pobřeží. Hornatý ostrov pokrývá deštný prales. Tahiti proslavila díla francouzského malíře Paula Gauguina. Nejvyšší bod je se svou výškou 2 241 m nad mořem Mount Orohena. Ostrov se skládá ze dvou kruhových částí, kde středem každé z nich je sopečná hora. Tyto dvě části jsou spojeny krátkou pevninskou šíjí, která je pojmenována po malém městě Taravao, které se tam nachází. Severozápadní část je známá jako Tahiti Nui ("velké Tahiti"), a jihovýchodní část, mnohem menší, je známá jako Tahiti Iti ("malé Tahiti").

Papeete - je hlavní město souostroví Francouzská Polynésie. Název města znamená v překladu „koš s vodou" a pochází od Evropanů. Velmi rušno je ve zdejším přístavu, ale také na tržišti nedaleko nábřeží. Za návštěvu stojí katolická katedrála Notre Dame z let 1869 - 1875. Nedaleko si můžete prohlédnout také Misionářskou čtvrť s botanickou zahradou, Muzeum perel, zahrady Biskupského paláce s malou gotickou kaplí, protestantský kostel Paofai se zářivě růžovo-bílou fasádou, čínský kostel a synagogu.

Moorea - blízko největšího ostrova Francouzské Polynésie Tahiti je vysoký ostrov Moorea, který se dá asi nejlépe prozkoumávat na čtyřkolkách nebo na koni. K úžasným zážitkům patří pozorování delfínů a velryb. Neméně zajímavé jsou vyjížďky spojené s krmením rejnoků a žraloků.

Bora Bora - je ostrov v soustroví Francouzská Polynésie. Leží v jižním Pacifiku, 280 km severozápadně od ostrova Tahiti, největšího ostrova této skupiny. Každý ze zdejších ostrovů je pozůstatkem jedné nebo více sopek a většinu z nich navíc obklopují prstence korálového útesu. K nejoblíbenějším aktivitám na ostrově patří: jízda na kajaku, paragliding, vodní lyžování, šlapadla, výlety na lodi s proskleným dnem, windsurfing, tenis, plážový volejbal, plavání nebo projížďka na vodním skútru. K těm nejoblíbenějším činnostem na ostrově však patří šnorchlování a potápění a to především pro pestrobarevnost zdejší mořské fauny. Pod vodou se lze setkat s houfy pestrobarevných ryb, barakudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky. Se zkušeným místním průvodcem se lze vydat i na pěší túru na nejvyšší dominanty ostrova - horu Pahia či Otemanu, ze kterých se návštěvníkům naskytne výhled na rozsáhlé laguny podél celého ostrova.

Maupiti - je zmenšeninou ostrova Bora Bora. Ostrov Maupiti, ležící uprostřed laguny, se skládá ze tří hor, které jsou vysoké od 250 do 380 metrů a je obklopen pěti menšími ostrovy.

Huahine - neboli tajemný ostrov se skládá ze dvou ostrovů Huahine Nui, ležícího na severu, a Huahine Iti, který se rozkládá na jihu. Ostrov je hornatého typu a je typický svými členěnými zálivy, na kterých naleznete pohádkové pláže s bílými písky a palmami. Celý Huahine je doslova „obalen" různými lagunami, které jsou určeny k pěstování exotických plodů.

Souostroví Tuamotu - tvoří ho především nízké ostrovy a atoly. Každý ostrov je obklopen lagunou a korálovým útesem, který vytváří vynikající podmínky pro pěstování perel. Mezi nejnavštěvovanější ostrovy patří Rangiora, Tikehau, Manihi

Souostroví Markézy - rozkládá se nejseverněji nedaleko rovníku. Nejznámějšími ostrovy jsou Nuku Hiva, Hiva Oa, Ua Pou a Ua Huka, kde se nachází velkolepé arboretum.


Co ochutnat?

V místní kuchyni jsou poznat francouzské a asijské vlivy, ale stále převládá tradiční úprava jídla v Ahima´a - jakési podzemní troubě. Maso a zeleniny jsou zabaleny do banánových listů a uloženy na horké kameny. Vše se poklade ještě další vrstvou listů a na závěr půdou a nechá se to vařit několik hodin. Kromě ryb a mořských plodů zde konzumují i kuřecí a vepřové maso. Francouzská Polynésie je tropická oblast a součástí jídelníčku je samozřejmě také tropické ovoce: papaya, mango, ananas, vodní melouny, chlebovník. Velmi často používanými ingrediencemi je limetková šťáva, kokosové mléko a vanilka, které se používají jak k přípravě sladkých tak kyselých pokrmů. Vyhlášeným tahitským dezertem je Poe - sladký puding z kořene tara ochucený banánem, vanilkou, papájou a politý hustým kokosovým mlékem. Jednou z místních specialit je syrový tuňák marinovaný v kokosovém krému a limetkové šťávě. Kromě místních (tahitských a francouzských) restaurací zde naleznete také restaurace čínské, vietnamské a italské.


Zámořské departementy – Départements d´outre-mer (DOM): Guadeloupe, Guyana, Martinik, Réunion, Saint-Pierre-et-Miquelon, Mayotte

Zámořská území – Territoires d ´outre-mer (TOM): Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, Wallis-et-Futuna

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

31 °C Silný déšť
27 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR -12 hod v době letního času, -11 hod v době zimního času.

Délka letu z Prahy

Celková doba letu z Prahy do Francouzské Polynésie se pohybuje okolo 26ti hodin. Do Francouzské Polynésie se létá se dvěma přestupy dle vybrané letecké společnosti.

Vízové informace

Držitelé českých pasů nepotřebují do Francouzské Polynésie žádná víza, pouze je povinný cestovní pas platný ještě šest měsíců po návratu. (Většina leteckých společností však nabízí spojení západním směrem a pro mezipřistání v USA budete potřebovat americké vízum). Státní příslušníci zemí evropské unie mohou pobývat ve Francouzské Polynésii bez víza po dobu 3 měsíců.

Oficiální název

Francouzská Polynésie

Měna

CFP frank (1 XPF = cca 0.225 CZK)

Hlavní město

Papeete

Jazyk(y)

francouzština (úřední jazyk), tahitština a angličtina